NA HRANĚ
MALÁ ŠKOLA ENVIRONMETÁLNÍHO ŽITÍ
zážitkově-dobrovolnická akce Hnutí Brontosaurus
zámek Jezeří
5.–11. srpna 2024
O akci
Existují příběhy, které nepotřebují slova, psané životem a časem. Pocítíš je přes genia loci místa, kde se odehrály. Budou se ti u nich otevírat otázky: Co mě tento příběh učí? Co učí nás všechny?
Jeden z nejsilnějších máš na dosah! Vypráví o krásné jezerní krajině, hlubokých lesích na úpatí hor, kouzlu umění linoucího se ze zdejšího zámku... a také o vesnicích mizejících pod koly rypadel, lidech odcizených zemi, zlikvidovaných památných stromech a o tom, co dokáže lidské nadšení a víra v dobré konce. O tom, že budoucnost může, ale nemusí být černá! Že záleží na nás.
Pojeď poznat a tvořit tento příběh i ty!
Co tě čeká?
Sedmidenní setkání lidí přinášející inspiraci pro hledání vlastní cesty k udržitelnému životu na Zemi. Čekají tě setkání s místy, která již byla vymazána z map, ale i pozitivní vize těch, kdo se nevzdali.
Je cestou minimalismus? Dobrovolnictví? Zero waste? Aktivismus? Envirovýchova? Nové technologie? Nebo ještě něco úplně jiného? Nejen nad těmito tématy se budeme zamýšlet v rámci programu, případně je budeme rovnou žít, protože nechceme kázat vodu a pít víno a chceme akci udělat v rámci možností co nejudržitelnější.
Akce proběhne na Jezeří – zámku na hraně dvou světů. Zámku, který měl zchátrat a být zapomenut, ale díky odhodlání a aktivitě nadšených lidí se tak nestalo a díky kastelánce se zámku krůček po krůčku vrací jeho krása, k čemuž přispějeme vlastní dobrovolnickou prací. Kromě minulosti zámku prozkoumáme i historii okolních vesnic ohrožovaných rozšiřováním těžby.
Na hraně má také symbolickou rovinu – chceme ukázat, že držet hranu (dolu) má smysl, chceme podpořit místní v tom, že péče o (zdejší) krajinu a památky má smysl a že si toho, co dokázali, vážíme. Vyjadřujeme postoj, že naše budoucnost je jinde než v těžbě uhlí a jeho spalování a že hledat jiné cesty je stále důležité.
dobrovolnictví – diskuze – tvoření – rozjímání – zastavení se – příběhy – toulky – imaginace – naděje
Příběh místa
Dříve než ti někdo začne příběhy zdejšího kraje vyprávět, můžeš je cítit přes genia loci míst, kde se odehrály. Jsou vepsány v tváři samotné krajiny. Když poznáš některý z nich, bude se ti mnohokrát vtírat otázka: Co mě tento příběh učí? Co učí nás všechny?
Kouzelná jezerní krajina pod Krušnými horami prošla během posledních dvou set let mnoha radikálními změnami. Těžba uhlí zasáhla nejenom její ráz, ale pocuchala i mezilidské vztahy.
Mnoho obcí zaniklo (např. Ervěnice, Nové Sedlo, Komořany, Třebušice, Dřínov, Albrechtice nebo Dolní Jiřetín) a jejich obyvatelé byli přesídleni do bytů ve městech. Takových obcí ale mohlo být ještě víc a srovnání se zemí jim hrozilo ještě velmi nedávno – osud Horního Jiřetína byl na hraně ještě v roce 2015.
Zámecká zkáza započala v druhé polovině minulého století. Nejprve měnil majitele a správce, kteří se o něj v tom lepším případě moc nestarali, v tom horším ho vyloženě poškozovali, následně byl kvůli prioritní těžbě uhlí určen k demolici. Nijak radikálně, spíše dále chátral. Když se ukázalo, že by se mohly kvůli těžbě sesunout celé krušnohorské svahy, dostal se i zámek do povědomí veřejnosti a vrátila se mu památková ochrana. Od konce devadesátých let je přístupný veřejnosti a průběžně probíhá rekonstrukce.
Hnutí Brontosaurus jezdí „na hranu“ od roku 2019 a účastnictvo se věnovalo dobrovolnické práci nejen na zámku, ale i v Horním Jiřetíně.
Dobrovolnictví
Práce bude spíše drobná, ale praktická a užitečná, zejména však bude symbolická. Ne ve významu bezvýznamná, ale ve významu symboliky, že to má smysl, že věříme, že tato krajina má budoucnost. Budeme pomáhat na zámecké zahradě a na zámku zhruba 6 hodin denně, ale nejspíš ne všechny dny.
Praktické info
-
kdy: 5.–11. srpna 2024
-
kde: zámek Jezeří
-
pro koho: všichni ve věku 15–26 let
-
ubytování: společné místnosti na zámku, matrace, spacáky
-
strava: veganská
Jak to bude prakticky probíhat?
Většinu dopolední věnujeme práci na zámku. Zároveň se s místem a okolím seznámíme. Odpoledne budeme dělat věci (akční, tvořivé, zamýšlecí, povídací). Podvečery a večery budou vyhrazeny na diskuze s hosty. Zbude i prostor na individuální procházky a čas pro sebe.
O nás
Hnutí Brontosaurus propojuje smysluplnou dobrovolnickou práci se zážitky a zkušenostmi na celý život. Během téměř padesáti let odvedlo účastnictvo kratších i delších akcí spoustu dobrovolnické práce v přírodě i na památkách a prošlo rozličnými programy zaměřenými na environmentální i seberozvojová témata.
Organizátorský tým tvoří lidé z různých základních článků Hnutí Brontosaurus i z dalších organizací.
Blonďák
Mája a Esmeralda nejsou Blonďákovy ženy, ale maringotka, v níž žije, a kočka, kterou šikanuje jenom trošičku. Pokud se zrovna nehrbí v různých nezdravých polohách nad programováním, hraje (nejen) na kytaru vytuněné verze známých písní i svou vlastní tvorbu, tráví týdny chozením v Norsku nebo Slovinsku a zajde do sauny nebo na stěnu. Experimentuje s veganstvím, má fakt rád červenou barvu a občas něco spáchá pro Brontosaura. Na hraně je pro něj máloco, protože nějaká sranda musí být.
Kiki
Kiki je tichou a nevýraznou osůbkou v koutku, přesně takovou, u které vás fakt a naprosto zaskočí, že tančí akrobatický rock'n'roll. Mezi její záliby (posedlosti) patří nakupování v levných potravninách (ten perník (tvrdý jak kámen) byl jen za pět korun!) a upcyklace etiket (lepením je na všechno a všechny kolem). A zatímco mnohé jiné environmentální žal přivedl do stavu trvalé zuřivosti či naopak rezignace, Kiki pohání ke studiu environmentálních studí, aby zachránila svět (tentokrát bez nadsázky). V mezičase zachraňuje jídlo, v její přítomnosti se nezmarní ani jedna kapička – i kdyby sis měl přidat potřetí, ta kaše se prostě dojí!
Peťa
Na první pohled je Petr přesně tím švarným mládencem, kterého by vám vaše babička s požehnáním schválila: nadějný student kyberbezpečnosti a čestný skaut, navíc zručný v dílně a zpívá ve sboru. Jedná klidně a rozvážně... než vyhodí baťoh z tanku a zmizí v podzemí. Skautům zahýbá s Brontosaurem (prý aby si rozšířil obzory) a místo po české vlasti se toulá v chorvatských horách a či dokonce pokukuje po Finsku! Nicméně joka tapauksessa, na Peťu je vždy spoleh (že spí venku, ať je léto či zima) a jeho hlava je vždy klidná a rozvážná (dokud není v mokru).
Žofka
Žofku nejčastěji najdete v kuchyni, kde levou rukou míchá veganskou pochoutku pro třicet lidí, zatímco pravou rukou bojuje proti kapitalismu a patriarchátu zároveň. Ať dumpster diving, swapy, nerůst, bezobal či veganství, všechny tyhle cool věci jsou jí stejně blízko tělu jako propocené týden neprané tričko na puťáku v horách. Aktuálně bydlí ve vlacích Českých drah mezi Prahou a Brnem, a dokud nemá hlad a lidé píší bez hrubek, není se čeho bát!
Marťas
Pražák dobrodruh, přičemž občas převáží jedna část jeho osobnosti, jindy ta druhá. Student kybernetiky a robotiky (jemuž jméno jeho oboru přijde fakt cool), který z jemu vlastně neznámých důvodů jezdí s šílenou (ale naprosto skvělou) partou a spoluorganizuje samé super akce. Baví ho vlastně cokoliv akčního, při čemž se dá dělat ideálně co nejvíc blbostí. Pokud ho potkáte, tak se nebojte zeptat na jakoukoliv radu o čemkoli. Nebudete litovat.
Šárka
Šárka je děvčica z jižní Moravy, která se při nástupu na výšku trochu ztratila, tak si sbalila svých pár švestek a odjela se hledat na vrcholky Krkonoš. Zde tráví svůj čas dýcháním vůně lesa a učením dětí radosti ze sněhu (dokud je). Svůj boj s výškou nevzdává a v září nastupuje na obor ekologie a ochrana životního prostředí. Ve volných chvílích vyráží zkoumat přírodu skrz hledáček foťáku, nejlépe s krosnou na zádech, či barví čas hudbou – (trochu falešným) zpěvem, hrou na piano, flétnu či kytaru.
Týnka
Z jizerského podhůří ji vítr zavál do Brna za environmentálními studii, do hor se ovšem stále často a ráda vrací a sbírá jejich vrcholky jako pokémony. Holka z lesa, co má odvahu měnit svět. Cestuje, poznává, učí se a raduje, tím vším inspiruje ostatní. Tvoří a maluje, kreativita z ní srší. Je to rozzářená duše, která šíří pozitivní energii, až to některé škarohlídy vytáčí. Citlivá duše, jež s citem pro přírodu dobíjí baterky v šumícím lese plném života nebo na rozkvetlé louce s motýly.
Galerie
Chci jet
Přihlášku najdeš zde. Bližší informace zašleme, až se akce přiblíží. Pokud by bylo více zájemců*kyň než míst, uvítáme i pár náhradníků*ic, což je ideální příležitost pro ty, komu nevadí život na hraně.
© 2024