Duhová výzva
PŘÍBĚH ZAHRANIČÍ
Chceme vás seznámit s příběhem, jak se Brontosauři vydali pomáhat do světa. Vy sice teď cestovat nemůžete, ale můžete se mnohé dovědět a snít o tom, jak to zemích za hranicemi vypadá. Pomoc v cizině nám může přinášet poznání o místních lidech a zvycích a je to i skvělý způsob, jak poznat i samy sebe. Tím se můžeme inspirovat i v Duhové výzvě. Na Ukrajině se každý rok koná značkářský tábor. V rámci tábora se tvoří turistické trasy a průzkumy nových cest. Značením tras se napomáhá ke zvýšení šetrného turistického ruchu v oblasti Zakarpatí. Protože tato oblast patří k těm chudším místům, a turistický ruch je právě jedna z příležitostí, jak si mohou místní vydělat. V Rumunsku a Srbsku pomáhají Brontosauři v Českém Banátu. Je to oblast, kde žijí Češi, kteří sem přišli už za Rakouska-Uherska. Do dnešní doby si udržují české tradice stejně jako svůj rodný jazyk. Dobrovolníci jim pomáhají se vším, co je potřeba. Starají se o zvířata, udržují turistické značky a mnoho dalšího. Na oplátku si mohou vyzkoušet, jak podojit krávu, jak upéct chleba a další řemesla.
Poslední místo je takzvaný malý Tibet na samém vršku Indie, kde pomáhají Brontosauři v Himalájích stavět školu pro místní děti. Všechny tyto příběhy spojují slova jako „pomoc“ a „zájem o druhé lidi“.
Úkoly
10. aktivita - VÝROBA VLAJEČKY
Ladaku se také říká Malý Tibet. To proto, že když si Čína podvolila Tibet, spoustu Tibeťanů uteklo právě do Ladakhu v severní části Indie. Zde si pořád zachovávají zvyky a svoje náboženství. Tím je Budhismus. Budhisté mají ve zvyku věšet modlitební vlaječky. Na vlaječky se většinou kreslí a píší modlitby a kreslí obrázky na ochranu proti nepřátelům nebo i stresu. Nebo mohou sloužit k lepšímu překonání překážek.
I ty si zkus vytvořit svou osobní vlajku. Můžete na vlaječku nakreslit nějaké vaše přání, nebo to může být vlaječka, kam nakreslíte třeba silné zvíře, které vám může pomoci překonat nějakou překážku, která před vámi leží. Je to na tobě.
Pak nám zašli fotku s vytvořenými vlajkami.
Tvoření
Banát se rozkládá na území několika států. Brontosauři jezdí do Srbska i Rumunska. Češi, kteří zde žijí, zůstali tak trochu uvízlí v čase. Většina z nich si peče svůj chleba i další pečivo. Často mají svoje malé hospodářství. Používají koně na orání nebo tahání, derou peří a spoustu dalších činností. Když jste tam, máte prostě pocit, že jste se ocitli na začátku dvacátého století.
I my si v tomto úkolu můžete vyzkoušet nějaké řemeslo. Tvorbu si hlavně užijte. Výrobky pak můžete využít jako dárek pro někoho blízkého. Výrobky dělané ručně mají stejně největší hodnotu.
Pošlete nám fotky z výsledky vaší práce i z průběhu tvorby. Už teď se těšíme.
Tady je pár tipů:
11. aktivita - VÝROBA MÝDLA
-
Výroba glycerinového mýdla, na internetu najdete spoustu jednoduchých návodů www.diycesky.cz. Fotku vašich mýdel nám pošlete nebo nadílejte.
12. aktivita - VÝROBKY ZE DŘEVA
-
Vyrob si nějakou ozdobu, věšák na klíče či něco jiného za dřeva. Fotku vašeho výrobku nám pošli, nasdílej.
13. aktivita - VÝROBA SVÍČEK
-
Vyrob si svíčku ze včelího vosku - stáčenou, odlévanou nebo máčenou: https://www.youtube.com/watch?v=tTjM8eO3ex8. Nebo si vyrob svíčku ze zbytků vosku nebo zkus tento návod https://www.youtube.com/watch?v=_7nJ0_w7IgI – youtube DIY jenoduchá domácí svíčka ze zbytků.
14. aktivita - VLASTNÍ ČAJ, JÍDLO, APOD.
-
Zkus si udělat vlastní z nasbíraných bylinek. Nebo uvař kednoduché jídlo. Fotky nám pošli či nasdílej - připoj název, složení, komnatář, jak čaj či jídlo vzniklo.