top of page

PŘÍBĚH AKCE PAMÁTKY

Toto téma Duhové výzvy je inspirováno brontosauří dobrovolnickou činností na památkách. Proto se s vámi tentokrát, podělila o svou zkušenost Lucka Nádeníková, která už léta jezdí pomáhat na jeden prastarý templářský hrad. Doufáme, že tě její článek inspiruje k tvoření úkolů. 

Fénix je jedním z desítek základních článků Hnutí Brontosaurus. Patří do brontosauří sekce Akce Památky, což znamená, že členové organizují víkendové akce a tábory v památkových lokalitách, kde pomáhají opravovat hrady, zámky, staré mlýny, kapličky nebo třeba budovat skanzeny a podobně.

Obrázek1.jpg

ZČ HB Fénix má více než desetiletou historii a za tu dobu už pomáhal na desítkách míst a jeho členové odpracovali tisíce dobrovolnických hodin. Je dokonce několik míst, kam Fénix jezdí pravidelně pomáhat už mnoho let. Je to například hrad Templštejn nebo zámek Bučovice. Samozřejmě objevujeme i nová místa. Kromě práce na všech akcích následuje i odpolední program, který je většinou laděný larpově. Což znamená, že hrajeme naživo nějaký dávný tajuplný příběh a všichni z nás se snaží se jednat jako postavy, které v něm vystupují. Příběhy jsou většinou zasazené do historie s prvky fantasy světa. Na fénixíxh akcích se také hodně hraje na kytaru, zpívá a hrají se i deskové hry. Mám nesmírně ráda partu, která se ve Fénixu schází. S Fénixem jezdím pravidelně už sedm let a neměnila bych, doufám, že nám to ještě dlouho vydrží.

Úkoly

1. aktivita - Příběh místa - budovy z vaší vesnice/města

Zkuste proniknout do práce historiků.  Díky tomu to úkolu, můžete více poznat historii vesnice nebo města nebo vesnice, kde žijete. Zkuste vypátrat, co možná nejvíc informací o některé vámi vybrané památce nebo i běřné budově ve vsi či městě. Můžete tržba zjistit jaká je historie místní hospody, kdy byla založena, kým, apod. A nebo můžete vypátrat historii vaší školy, kostela, kapličky, fary, ale třeba i zjistit příběhy domů kde třeba dříve býval starý ochod, hospoda, trh, mlýn, ... Zaměřte se na drobné a méně známé památky. Ze všech nashromážděných materiálů, ať už to jsou informace, fotky nebo obrázky, plakát. Ten nám vyfoťte.  Případně můžete zjištěný příběh, historii poslat do e-mailu nebo vložit na Facebook.

Návodné otázky, které vám mohou pomoci při pátrání:

  1. Kdo budovu postavil?

  2. Jaké měla budova dříve využití?

  3. Jak stará, je to budova?

2. aktivita - Pomoc na památce

Staňte se na pár hodin dobrovolníkem a zkuste udělat při bezpečné soukromé procházce něco pro něktrou z drobných památek ve vašem okolí. Cokoli, co bude ve vašich silách. Můžete uklidit kolem kapličky, vysbírat odpadky kolem křížku u cesty, vysekat přerůstající trávu kolem nich, ostřihnout větve keřů, které do nich neraží, apod. Pozor - sami se nemůžete pustit do ničeho většího - přímo se samotnými památkami musí nakládat odborníci. Není důležité, kolik toho uděláte. Cílem úkolu je, abyste měli možnost poznat radosti i strasti dobrovolnické práce na památce. Zároveň tím můžete lépe poznat památku, kterou zníte třeba jen jako turisti. Těšíme se na fotky!

Pověsti a legendy

Pomoc na památce znamená i seznámení se s legendami a pověstmi, kterými památka oplývá.

 

4. aktivita - MALOVÁNÍ POVĚSTI

Znáte pověsti a legendy o vašem městě nebo vesnici? Je nejvyšší čas proniknout do světa pověstí a nadpřirozených postav. Zkuste vypátrat pověsti o vašich místních památkách. Převyprávějte si pověsti na schůzce. Můžete jednu vybrat a překreslit ji do komiksové podoby. Nebo nakreslit hlavní postavy.

5. aktivity - VYMÝŠLENÍ POVĚSTI

Vyber si památku z vašeho města nebo vesnice. Nejlépe takovou, o které nic neznáŠ. VymyslI o ní krátkou legendu. Poté si můžeŠ doma udělat takové malé čtení svých nových legend.

 

Pokračování ve focení

Jen připomínáme úkol z prvního zadání. Je před námi zima a to je ideální počasí pro další fotku. Vašeho oblíbeného místa, které jste se rozhodli fotit.

6. aktivita - Zahrajte si dome hru v kostky a vyfoťe se u toho

Jak už psala Lucka. Na víkendovkách se často hrají hry. Proto i ty si dopřej trochu víkendovkové atmosféry a zahraj si se sourozenci, kamrádem či rodiči kostky. Kostky jsme vybraly, proto, že je to jedna z nejstarších her na světě. Proto se nám to hodí k tématu památek. Celá jedna schůzka může být zaměřená nejen na kostky, ale také na všechny hry ze staré doby. Jako jsou šachy nebo dáma a podobné hry. Pošli nám fotku, jak hrajete!

 

Pravidla

Cílem hry je, jak také jinak, získat co nejvíce bodů. Ty je možné obdržet za naházení jednotlivých figur. V okamžiku, kdy jeden z hráčů splnil všechny figury, hra se uzavírá a body se uzavídají. Za každou figuru hráč dostane tolik bodů, kolik ok na významných kostkách dohromady hodil. Skóre, které hodil, se napíše na papír (pokud se nerozhodne, že celý hod raději nechá propadnout) a už není možné jej změnit, i kdyby se hráči podařilo hodit lépe.

V každém kole má hráč právo na jeden hod všemi kostkami a dvě opravy libovolným počtem kostek - tedy vybere si ty, které chce nechat, a zbytkem hodí znovu. Pokud házet nechce, tyto opravy si může připočíst "k dobru" a použít je později, aby mohl opravovat víc než dvakrát v jediném kole.

Figury jsou tyto:

Jedničky, dvojky, trojky atd. až šestky - to znamená, že hráč hodí alespoň na třech kostkách stejné číslo. Pouze toto číslo se pak počítá do bodů. Např. může hodit 333164, což jsou trojky za 9 bodů. Stejně tak ale může hodit 333365, což jsou také trojky, ale za 12 bodů. Mimo vybrané číslo, které musí padnout alespoň třikrát, je jedno, co padne na zbylých kostkách.

Dvojice - neboli tři dvojice stejných hodnot, např. 114455 - dvojice za 20 bodů.

Trojice - dvě trojice stejných hodnot, např. 222333 - trojice za 15 bodů.

Poker - jedna čtveřice a zbytek cokoliv, např. 555512 - poker za 20 bodů.

Svit - toto je postupka od 1 do 6. Pochopitelně vždy za 21 bodů.

Kamerun - pyramida. Dole jsou tři nejnižší hodnoty, nad tím dvě vyšší a nahoře jedna nejvyšší. Například 222336 - kamerun za 18 bodů.

Generál - šest stejných hodnot. Např. 666666 - generál za 36 bodů.

Vlastní hra pak zpravidla probíhá tak, že se do tabulky píše jednotlivé skóre hráčů, které získali na jednotlivých figurách. Hráč jednou hodí všemi kostkami, pak se rozmyslí, co asi chce, vybere si ty, kterými hází dál, a zkusí jednu, druhou opravu, popř. hody k dobru, a buď mu to vyjde, nebo nevyjde. Pak pokračuje další. Také je možné hrabat si hody k dobru a rovnou to po prvním hodu vzdát, připsat si dva a nechat dalšího hráče házet.

Variace
Nejčastější variace je, že hráč po prvním hodu musí oznámit, co chce házet, tedy pokud mu při opravě náhodou padne něco jiného, má smůlu.
Také existuje verze, že se jede postupně po figurách a hráči se snaží hodit jen to, na čem je právě řada, tedy nejprve je "jedničkové" kolo, pak dvojkové, trojkové atd., dvojicové, trojicové, pokerové a tak dále.

První hráč, který má splněny všechny figury, uzavírá hru a sčítá se skóre.

Potřeby: 6 kostek

 

Připomínka úkolu z prvního zadání

Pokračujte ve focení vašeho stromu. Na konci posledního úkolu nám pak pošlete strom v třech ročních obdobích. Těšíme se na fotky.

Tvořivé aktivity

7. aktivita - DOKRESLI HRAD

Jak jste si mohl/mohla přečíst v úvodním příběhu, Fénix je jedním ze základních článků HB, kteří pomáhají opravovat památky. Není to ale jen o opravách. Nejdříve je potřeba nastudovat, jak hrad vlastně vypadal a nakreslit plánek, podle kterého se při opravách postupuje. Zkuste si zahrát na takového hradního architekta a dřív, než se Brontosauři pustí do oprav, dokreslete zříceninu do původní podoby. Obrázek je ZDE.

8. aktivita - VLASTNÍ DESKOVÁ HRA

Památky, které Brontosauři opravují, přímo svádějí k hrám. Proto se nechte motivovat např. pověstí o ukrytém pokladu a pusťte se do výroby vlastní deskové hry, kterou si můžete na schůzce potom zahrát. Můžete her vytvořit hned několik. Inspirovat vás mohou přiložené obrázky vytvořených her. Uplatněte při tom znalost místní památky i vlastní fantazii.

 

9. aktivita - SPOJOVAČKA

Vybrali jsme pro vás několik památek, na kterých různé základní články Brontosaura dlouhodobě pomáhají. Zkuste přiřadit názvy těchto památek k obrázkům. Jako nápověda ke správnému řešení použijte duhový list se spojovačkou s cestičkami. Spojovačka ZDE.

Snímek obrazovky 2020-04-01 v 12.35.31.
Duhove stripky3 201905012020 (1).jpg
bottom of page