Duhová výzva
PŘÍBĚHY STUDÁNEK
Tato část Duhové výzvy je věnována tradiční dobrovolnické práci spojené s obnovou a údržbou pramenů. Této oblasti se již řadu let věnuje např. Hnutí Brontosaurus na Jesenicku.
Na Studničním vrchu nad lázněmi Jeseník obnovili a udržují desítky pramenů. Vybudovali Stezku Vincenze Priessnitze, která je věnována zakladateli místního lázeňství Vincenzi Priessnitzovi a Stezku Živé vody. Obě stezky zahrnují celkem 29 pramenů a dalších zajímavostí.
Legenda říká, že Priessnitze k léčení vodou inspirovala zraněná srna, kterou jako malý pozoroval, jak si chodí omývat ránu do pramene až do úplného vyléčení. Když byl ještě dítě, oslepl mu otec a hospodářství převzal jeho starší bratr Josef, který ale také umírá a Vincenz ve dvanácti letech přebírá správu nad gruntem. Ve svých šestnácti letech utrpěl těžký úraz, když mu hrudník přejel povoz se splašenými koňmi. Přivolaný ranhojič jej prohlásil za odsouzeného k smrti, přinejlepším k doživotnímu zmrzačení. Priessnitz se nevzdal a léčil se sám pomocí studených obkladů a zlomená žebra si rovnal o opěradlo židle. Trvalo skoro rok, než byl opět schopen pracovat na hospodářství. Jeho vyléčení se rozneslo po kraji jako zázračné. Postupně se začali sjíždět lidé z okolí, aby jim pomohl od zdravotních problémů. Priessnitz neodmítal.
Priessnitz je z mnoha důvodů pozoruhodná osobnost – žil celý život velice skromně, spal 5 hodin denně, pil pouze vodu, snažil se osobně věnovat co největšímu počtu pacientů, nikdy nepřijímal velké peněžité odměny, neměl žádné vzdělání, k životu a pomoci druhým lidem přistupoval se samozřejmou pokorou. Na jeho počest byly v rámci léčby i vděčnými pacienty vybudovány četné prameny a pomníky, a to mnohdy již za jeho života.
Příběh Vincenze Priessnitze tak může být inspirací i pro nás.
Úkoly
STUDÁNKY V OKOLÍ
Znáte studánky ve vašem okolí? Byli jste u některé? Máte nějakou oblíbenou studánku, kam rádi chodíte?
19. aktivita - ÚKLID A FOTO STUDÁNKY
Zkus si zjistit nejbližší studánku ve vašem okolí. Zajdi k ní (je-li to možné), udělej kolem ní pořádek - posbírek odpadky, vytáhni z ní hnijící listí. A pak ji vyfoť. Foto i s příběhem, co jsi pro studánku dělal/dělala nám pošli.
20. aktivita - PÁTRÁNÍ PO STUDÁNCE
Možná nemůžeš přímo ke studánce vyrazit. Zjisti od rodičů, z internetu či jinak, zda nějaká ve vašem okolí je. Nebo kolem místa, kam jezdíte na prázdniny. Zjisti o ní něco a pak ji zkus namalovat - udělej něco jako propagační plakát na studánku!
Ten vyfoť a pošli nám jej.
21. aktivita - Desatero šetření s vodou
Díky aktivitě zjistíš, že se dá udělat plno malých kroků pro šetření vodou, které zvládneš sám/sama.
Na světe je omezené množství vody, které prochází vodním cyklem pořád dokola. Hlavně té pitné není neomezené množství. Často na to zapomínáme, protože z kohoutku nám teče vody, kolik chceme. A proto se zkuste zamyslet nad tím, jak byste mohli, vy sami šetřit vodou. Umývání rukou, splachování, mytí nádobí a ještě spoustu dalších činností, u kterých se dá ušetřit.
Zkust vymyslet tvoje desatero, jak šetřit s vodou. Můžete desatero napsat i nakreslit a pověsit si ho v pokoji. Určitě nám jej, ale pošlete.
22. aktivita - KOMU A ČEMU SLOUŽÍ VODA
Zkus se zamyslet k čemu všemu ti slouží doma voda. A komu všemu na světeě kromě tebe. Vyber si jedno z těchto témat a napiš přehled k čemu nebo komu voda slouží. Pak to můžeš namalovat/napsat na plakát/obrázek - ten vyfoť a pošli nám jej.
23. aktivita - Studánková víla
Nakresli, jak si představujete studánkovou vílu. Natrhejte kousky různě barevného, krepového papíru. Položte na list papíru a postříkejte vodou z rozprašovače. Barvy z krepáku se rozpijí na listu. Po uschnutí sem do barevné duhy dokresli/nakresli, jak si představuješ Studánkovou vílu.
Pokud je pro vás těžké vymyslet, jak by mohla studánková víla vypadat, můžete si vymalovat omalovánku - viz obrázek. Výsledek vyfoť a pošli.
24. aktivita - Písnička
Písničky plynou jako voda. Zahraj si se sorozencem, rodiči, kamarádem hru na hádání písniček. Jeden kreslí písničku a ostatní ji hádají. Můžete hrát ve dvojici.
26. aktivita - Příslový o vodě
Vzpomenete si na citáty a rčení o vodě? Kdo jich vymyslí nejvíc? Napište si je pošlete nám na e-mail.
Můžete si zahrát kreslící hru „Uhodni přísloví“, kdy se někod pokusí nakreslit přísloví a ostatní hádají. Vyfoťte, jak jste při hře malovali a fotku nám pošlete či nasdílejte jako soutěžní příspěvek!
27. aktivita - Ochutkávka vody
Zastavení se nad tím, jak rozdílná může voda být.
Udělejte si na doma fajn odpočinkový čas. Pohodlně se usaďte a místo čaje nebo kakaa si dejte šálek osvěžující vody. Jeden nachystá min. tři vzorky vody. Můžou to být různé neperlivé, neochucené minerálky, ale i voda z kohoutku. Třeba se vám podaří zařadit do ochutnávky i vzorek ze studánky či domácí studny. Vy budete mít možnost každý vzorek ochutnat aniž budete vědět, která je odkud (třeba poslepu). Napište si pak postupně, jak vám který vzorek chutnal i voněl. A zkuste nakonec uhádnout, která voda je která.
Můžete si to udělat i ve úplně sami - dejte různé vodu do stejných hrenečků, označte si je jen ze spodu (třeba samolepkou) a pak je zamýchejte. I teď můžete tipovat, který vzorek byl který.
A až budete mít obodované všechny vzorky, pobavte se jaká voda vám vlastně chutnala nejlépe. Jsou všechny vody stejné? Uhodli jste která voda je z kohoutku, která kupovaná? Pošlete nám z ochutnávání fotku a klidně nám napiště, jak vám to šlo?
28. Bose chození
Máme pro vás výzvu (otužovací)
Máte-li možnost projděte se, jak se trochu oteplí na boso potůčkem, kaluží nebo třeba jen mokrou trávou. Zkuste to se zavřenými očima. Uvědomte si, jak vám to bylo příjemné, jak jste zvládli chlad vody. Uděljte si foto a pošlete nám je a můžete i něco připsat o svých pocitech.
33. Pítko pro ptáčky
Udělej na zahradě, na dvorku i ve městě pítko pro ptáky. Pomůže jim přežít horké a suché období.
Vyrobit jej můžeš různě. Stačí keramická, kameninová, dřevěná či jiná miska, kterou umístíš na něco nad zem a na přehledné místo, aby ptáci stihli uniknout například před kočkou.
Pítko udělej prostornější, aby se k němu ptáci dostali, ne moc hluboké. Povrch by neměl být zcela hladký, aby se na něm práci dokázali pohybovat. Doprostřed můžeš umístit větvičku či kámen, doplnit lze cedulku “pítko pro ptactvo”. A nezapomeň doplňovat vodu. Pošli fotku pítka!