Duhová výzva
PŘÍBĚH SADAŘE
Dominik Grohmann založil se svými přáteli klub Spadlí z hrušky pod hlavičkou Hnutí Brontosaurus. Pojmenovali se podle místa, kde pořádají a vytvářejí všechny svoje projekty. No už pro vás nebude žádné překvapení, že se to místo jmenuje Hrušky. Od doby, kdy klub vznikl, proběhlo na tomto místě spoustu skvělých víkendovek. Jejich hlavní náplní je většinou výsadba stromů (většinou hrušek, jak jinak) nebo péče o mladé vysazené stromy. Pokud má nový strom sazený člověkem vydržet, co nejdéle je pro něj totiž důležitá následná péče (mulčování, správné založení koruny, zalévání v období sucha atd.). Klub spolupracuje s obcí Hrušky a díky tomu teď vzniká nový projekt výsadba obecního sadu. Stromy budou lidem v Hruškách poskytovat stín, místo pro setkávání a plody. A nejen lidem, ale samozřejmě i drobným živočichům. To vše může nabídnout jeden sad nebo i stromořadí. Pojďte se propadnout do světa stromů stejně jako členové klubu Spadlí z hrušky. Zveme vás stromy prozkoumat a zkusit ještě lépe porozumět jejich řeči a životu.
14. aktivita - NAPIŠ PŘÍBĚH - Ze semínka strom a ze stromu semínko
Už jste se někdy zamýšleli nad životem semínka? Víte, jaké fáze podstupuje každé semínko, než z něho začne růst rostlina nebo dokonce strom? A jaký si myslíte, že může být rozdíl mezi semínkem, které je chemicky ošetřeno a semínkem, které je přírodní (není nikterak upraveno)?
Zkuste se na chvíli vcítit do semínka. Napište jeho krátký příběh. Jak může být pro něj těžké se zakořenit, přežít týdny bez deště, mít strach ze zvěře, která ho může sníst. To vše můžete zahrnout do vašeho příběhu semínka. Určitě vás napadne spoustu další situací, které semínko může potkat. Zapojte fantasii a těšíme se na příběhy. Pošlete nám příběh tak, aby byl čitelný (čitelná fotka, text přímo do FB nebo v meilu).
Bez semínek není život
Kolem nás je spousta semen a semínek. Známe kaštany, bukvice a ořechy. Sušíme fazole, dýňová semínka a jablka. Po procházce loukou nebo hustým lesem máme kalhoty plné semínek lopuchů, svízele nebo dvojzubců. Příjdeme domů a nadáváme na binec, který se nám připletl na kalhoty a přitom jsou to všechno semínka, ze kterých na vyroustou rostliny.
Máme pro vás tentokrát na výběr z několika „semínkových“ úkolů.
15. aktivita - LOVENÍ SEMÍNEK
Zkoumejte semena pod lupou či mikroskopem. K nachytání semen ve stré trávě v lese či různých krovinách si vyrobte pomocníka z vlněné ponožky. Starou vlněnou ponožku vycpěte, přišijte jí oči z knoflíků a na světě bude „chytací“housenka nebo jiná příšerka, kterou za sebou protáhněte na provázku suchou loukou, lesem nebo houštím. Schválně kolik semínek a kolik druhů najdete.
16. aktivita - ATLAS SEMÍNEK
Vyrobte si Atlas semínek – vylepte co nejvíc druhů semen s jejich názvy na papír. Uvidíte kolik semen najdete i doma, třeba ve spíži :-) Atlas vyfoťte a pošlete nám výsledek.
17. aktivita - KOLÁŽ
Vytvořte koláž ze semen. Může mít podobu obrázku, mandaly, zvířátek, nebo třeba nápisu vyskládaného ze semínek. Pokud chcete mít obrázek trvanlivější, můžete vytvořit třeba mandalu do víčka od zavařovací sklenice. Do víčka vmačkejte po celé ploše plastelínu a do ní postupně zatlačujte semínkový obrázek. Výsledek vyfoťe a foto pošlete.
18. aktivita - PŘÍRODNÍ TVOŘENÍ
Čtvrtý úkol se nebude týkat semínek ale měnící se přírody kolem nás. Jde o vaši všímavost a kreativitu. Se zadáním úkolů vám posíláme i obrázek obličeje kluka, skřítka podivína, lesního mužíka co jen chcete. Vaším úkolem je vytvořit mu z přírodních materiálů vlasy, které mu chybí. Proč, nemá vlasy, není podstatné. Hlavní je jak je ztvárníte. Vyhrajte si s tím. Ať jsou co nejzajímavější a leskne se mu ve vlasech JARO. Použijte všemožné materiály a barvy. Fantasie se meze nekladou. Ještě technická- nad hlavu panáčka můžete nalepit oboustrannou pásku. Nejlíp dva proužky nad sebe.
25. aktivita - FOCENÍ STROMU
Vyber na zahradě, v parku svůj oblíbený strom. Vyfoť jej a fotku nám pošli a napiš nám o jaký strom se jedná.
Máš fotky tohoto stromu v různých ročncíh období - pošli je také.
29. Co za ptáčky uvídíta na stromech
Vydejte se do blízké přírody, kde se dají ptáčci pozorovat. Vezměte si s sebou dalekohled a pozorujte, kteří ptáčci vám létají nad hlavami. Zaznamenejte kde pozorujete, popis ptáčka a jeho druh. Doma si pak zkuste něco o ptáčích, které jste pozorovali vyhledat informace. Splnění úkolu nám představte tím, že nám napíšete, které ptáky jste viděli a jednoho namalujte (kdo nemaluje, tak ať napíše, kde a kdy jej viděl(a)).
30. Peříčka od obyvatelů
Zajděte tedy do přírody a hledejte ptačí peříčka. Sbírejte je pouze ze země!!! Ty už ptáci nepotřebují. Aby to nebylo jen tak jednoduché, zkuste určit, jakému druhu ptačí pírko patří. Co tahle i zjistit další podrobnosti? Vyfoť nám, která peřička jsi našel/našla. Pokud najdeš další pobytová znamení živočichů (srst, ohryzané šišky, ... ) v lese můžeš nám také poslat jejich fotku - připoj tvůj tip, komu patří.
31. Stromová mapa
Víte, jaké stromy jsou ve vašem městě, vesnici, v blízkosti vašeho domu. Každý z vás si na nějaký ten strom vzpomene, ale co takhle zkusit udělat stromovou mapu? A když budeme dělat mapu stromů, co takhle všechny ty stromy pořádně prozkoumat?! Náš úkol je jednoduchý. Vyjděte ven, pozorujte stromy a udělejte stromovou mapu, třeba vaší zahrady, ulice, parku nebo kousku lesa.
32. Zalej strom ušetřenou vodou
Sucho dopadá nejen na lesy, ale i na stromy v obcích, v parcích. Už teď je doba, kdy se vláhy stromům začíná nedostávat. Můžeš s tím pomoci. Zapojíš se do šetření vody a ještě zaleješ potřebné dřeviny! Vyber si vhodný strom (lépe menší, nově vysazený - velký potřebuje vody opravdu hodně) ve svém okolí a zalej jej, jednou, vícekrát. Můžeš to dělat i vodou, kterou doma ušetříš. Jak na to systematicky ti poradí aplikace zalejme.cz. Pošli fotku, jak zaléváš strom.